Cu toate acestea, participarea sa lipsește, ca urmare a unei varietăți de provocări cu care se confruntă: lipsa de cunoștințe, lipsa de motivare, distanțarea de activități, cerințele locului de muncă și ale școlii.

Tineretul să aibă un rol mai activ în Biserică!

09-01-2018 12:20:05
Abonează-te la newsletter-ul LONews!

Adunarea Generală Mondială a Bisericii Ortodoxe Armene a dedicat o parte din întâlnirea sa discuțiilor despre tineretul armean și statutul său actual în viața Bisericii.


Într-un comunicat al Bisericii Ortodoxe Armene pe această temă, se arată:

"Este cunoscut și recunoscut faptul că tineretul nostru trebuie să aibă un rol mai activ în creșterea, securitatea și longevitatea Bisericii noastre. Cu toate acestea, participarea sa lipsește, ca urmare a unei varietăți de provocări cu care se confruntă: lipsa de cunoștințe, lipsa de motivare, distanțarea de activități, cerințele locului de muncă și ale școlii".

Sanctitatea Sa Aram I a mărturisit că trebuie ca "Biserica să iasă către popor și trebuie să facă din tineret o prioritate".


"Trebuie să încurajăm și să stabilim acest tip de relație între cler și conducerea laică a tinerilor noștri. Acest lucru îi va ajuta pe tinerii noștri să se simtă mai bineveniți în Biserica noastră - fizic și spiritual - și să fie mai dispuși să contribuie la îndeplinirea misiunii Bisericii noastre".
"În primul rând, trebuie să le fie ascultate nevoile, interesele și trebuie determinat modul în care tinerii doresc să fie implicați în Biserica noastră. În al doilea rând, generațiile mai în vârstă trebuie să fie mai deschise în stabilirea dialogului cu tinerii. Ele, nu doar că ar trebui să împărtășească cu ei experiențele lor privind modul în care funcționează Biserica noastră, ci să fie deschise gândurilor, sugestiilor și modurilor moderne de lucru. În cele din urmă, trebuie să exersăm piețele existente în care tinerii noștri sunt deja angajați, cum ar fi mass-media socială și alte organizații comunitare, unde să își păstreze identitatea".
În observațiile sale, Sanctitatea Sa Aram I a subliniat:
"nu putem lăsa tineretul la periferia Bisericii noastre, iar preocupările și provocările lor trebuie să fie o prioritate maximă. Trebuie să fim mai orientați spre acțiune și captivați, și să gândim în afara celor patru ziduri ale Bisericii noastre".

Tineri în Biserică, pe LONews

Prezenta tinerilor a depasit asteptarile. Biserica trebuie sa se ... - 3 Oct 2013 ... Peste 300 de tineri pelerini s-au deplasat in Bribie Island (Queensland, Australia) , pentru a participa la cea de-A X-a Conferința Națională de Tineret, a Bisericii Ortodoxe a Greciei. Au trecut șapte ani de la ultima Conferinta Nationala pentru Tineret care a avut loc, dar Arhiepiscopia Ortodoxă Greacă a ...

Tinerii in Biserica: o inima permanent tanara, pentru Papa Francisc - "Aveți un rol important în celebrarea credinței! Voi ne transmiteti bucuria credinței și ne demonstrati că trebuie să trăim credința cu o inima tanara", a declarat Papa Francisc in fata tinerilor, ieri, cu ocazia Zilei Tineretului, pentru Biserica Catolică din intreaga lume. O sută de tineri au participat la procesiunea din ...

Patriarhul Daniel, catre preoti: Grija mare! Unii tineri au asteptari ... - 29 Mai 2015 ... Patriarhul Daniel, catre preoti: Grija mare! Unii tineri au asteptari mari de la Biserica, altii o ignora!

De ce se departeaza liceenii de Biserica? - LONews - 2 Aug 2016 ... "Șase sau șapte din zece tineri vor părăsi Biserica, în liceu, și nu se vor mai întoarce in ea niciodata". Acest citat, sau altele ca el, a ajuns sa fie cel mai vehiculat de către cei interesati de problemele tineretului, cel puțin în ultimul deceniu. Pentru părinții care doresc ca propriii lor copii să rămână conectati ...

Biserica Ortodoxa Macedoneana se razgandeste: preotii au voie pe ... - 15 Dec 2013 ... El a spus că Biserica va clarifica, în curând, modul în care clerului ei i se va permite să folosească Facebook-ul. Interzicerea din octombrie (vezi ARHIVA Lacasuri Ortodoxe) a nascut reactii in randul mutor clerici tineri, care erau foarte activi pe Internet. Oficialii Bisericii au declarat ca interzicerea accesului ...

Papa le cere tinerilor slovaci sa se simta parte a Bisericii Catolice - 14 episcopi slovaci se afla intr-o vizita la Roma, in perioada 9-14 noiembrie și, cu această ocazie, mai mult de 300 de pelerini din Slovacia au participat la audeinta generala a Papei, in Piața Sfântul Petru, conform ediției slovace a radioului Vaticanului. Papa Francisc a facut apel ca aceasta vizita, efectuata de pelerinii ...

Dan Puric (VIDEO integral) conferinta despre marturisitori, la ... - 22 Nov 2017 ... Binecunoscutul actor, eseist, autor și regizor de teatru român, Dan Puric, a vorbit publicului, marţi, 21 noiembrie 2017, la Biserica Şerban Vodă din Bucureşti, “ Despre martiri şi vocaţia martirică a poporului român!". Maestrul Dan Puric s-a adresat mai ales tinerilor, prezenţi în număr mare la manifestare, ...

Biserica Ortodoxa trebuie sa raspunda provocarilor 'excesului de ... - "Dacă nu vrem ca realitatea virtuală să devină un spațiu fără Dumnezeu, ar trebui să luam serios în considerare modul în care Biserica poate fi prezentă în această realitate, cat mai eficient din punct de vedere al transmiterii mesajului propriu catre lume - în special catre tineri", a declarat Elena Zhosul, amintind cuvintele ...

Scrisoarea Patriarhului, de ziua tinerilor ortodocsi din Biserica - Va prezentam mai jos scrisoarea Patriarhului Rusiei, Kiril, prezentata de Ziua Tineretului Ortodox 2013 (Sarbatoarea Intampinarii Domnului):. Dragi frați și surori, Îmi exprim sincerele mele felicitări pentru această zi de sărbătoare, la Intampinarea Domnului și in Ziua Tineretului Ortodox. Privind in urma, la evenimentele ...

Mesaj al Pr. Necula, catre tinerii din Targoviste - LONews - 1 Nov 2016 ... „Tinerețea în Hristos și în Biserică" a fost tema întâlnirii de aseara, dintre târgovișteni și pr. conf. dr. Constantin Necula. Organizată de ASCOR Filiala Târgoviște, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Nifon, Arhiepiscopul și Mitropolitul Târgoviștei, seara duhovnicească a fost găzduită la Clubul ...

Tineri în Biserică, pe Lăcaşuri Ortodoxe:

Prezenta tinerilor a depasit asteptarile. Biserica trebuie sa se ... - 3 Oct 2013 ... Peste 300 de tineri pelerini s-au deplasat in Bribie Island (Queensland, Australia) , pentru a participa la cea de-A X-a Conferința Națională de Tineret, a Bisericii Ortodoxe a Greciei. Au trecut șapte ani de la ultima Conferinta Nationala pentru Tineret care a avut loc, dar Arhiepiscopia Ortodoxă Greacă a ...

De ce se departeaza liceenii de Biserica? - LONews - 2 Aug 2016 ... "Șase sau șapte din zece tineri vor părăsi Biserica, în liceu, și nu se vor mai întoarce in ea niciodata". Acest citat, sau altele ca el, a ajuns sa fie cel mai vehiculat de către cei interesati de problemele tineretului, cel puțin în ultimul deceniu. Pentru părinții care doresc ca propriii lor copii să rămână conectati ...

Secvente TRINITAS. Traditiile, transcrise de tineri (14 11 2017 ... - 14 Nov 2017 ... Monitorizand noutatile editoriale din Biserica Ortodoxa Romana aflam: Secvente TRINITAS. Traditiile, transcrise de tineri (14 11 2017), intr-un articol aparut in urma cu 5 zile, in paginile web puse la dispozitie de Trinitas.

Sapte tineri teologi au primit binecuvantarea pentru casatorie ... - Marturisitori pentru Hristos in temnitele comuniste - Parintele Constantin Galeriu ( 28 11 2017). Biserica Azi. Romanii de pretutindeni si legatura cu tara mama (28 11 2017). Trinitas. Ieri 13:45 ...

Sf. 7 tineri din Efes; Sf. Mc. Tatuil | Lacasuri Ortodoxe - Intre stirile puse la dispozitie de Biserica Ortodoxa Romana, semnalam aparitia articolului Sf. 7 tineri din Efes; Sf. Mc. Tatuil, aparut pe web in urma cu 20 saptamani. Va invitam sa vizualizati textul complet, redactat de .

Ziua Mondiala a Educatiei. Biserica acorda o importanta deosebita ... - Intre stirile de azi, 05-10-2017, va sugeram si parcurgerea articolului Ziua Mondiala a Educatiei. Biserica acorda o importanta deosebita educatiei si formarii tinerilor, pus la dispozitia cititlorilor de noutati ortodoxe si nu numai, de Basilica. Articolul integral, poate fi citit accesand acest link. [citeste tot articolul]. Vezi alte stiri ...

Tineri din Moldova in vizita la Bruxelles | Lacasuri Ortodoxe - 1 Dec 2017 ... Biserica Sfintii Apostoli Petru si Pavel - Bucuresti. Ieri 22:15. Biserica Sfintii Apostoli - Predica la Duminica a XXXI a dupa Rusalii. „Sfantul Nicolae si copiii” - concurs ce a ajuns la editia a III-. Doxologia. Ieri 21:00. „Sfantul Nicolae si copiii” - concurs ce a ajuns la editia a III-a. Moment istoric in Biserica ...

Un grup de tineri iordanieni, aflat pe urmele Sfintilor Brancoveni ... - 12 Sept 2015 ... Grupul de tineri s-a aflat intr-o vizita in Romania, într-un pelerinaj pe urmele Sfinţilor Martiri Brâncoveni. Conform informatiilor oferite de reprezentantii Episcopiei Giurgiului, Agentiei de stiri Lacasuri Ortodoxe, in debutul vizitei, oaspeţii au putut admira frumuseţea bisericii Mănăstirii Izvorul Tămăduirii.

TINERETUL ORTODOX - intalnire internationala 2016 - Tinerii si ... - 25 Iul 2016 ... Intalinirea internationala a TINERETULUI ORTODOX din 2016, un eveniment care ii atrage pe tineri mai aproape de Biserica si de valorile ei spirituale.

Arhim. Melchisedec - Sa-i ajutam pe tineri sa mearga pe calea cea ... - 26 Nov 2017 ... Monitorizand noutatile editoriale din Biserica Ortodoxa Romana aflam: Arhim. Melchisedec - Sa-i ajutam pe tineri sa mearga pe calea cea buna, intr-un articol aparut in urma cu 3 saptamani, in paginile web puse la dispozitie de Manastirea Putna.
Din aceeasi categorie:
Vezi toate stirile
LIVE TV Lacasuri Ortodoxe
Program TV

Ce mai caută lumea...